Shopping at Whole Foods

Whenever I tell someone that I shop at Whole Foods, they usually respond by saying, “I love Whole Foods, but it’s too expensive”. However, that’s not the truth. They have both high-end and affordable products. I believe this common misconception stems from people not knowing how to shop there. In this blog entry, I want to share with you my tips for shopping at Whole Foods while keeping the grocery bill down, and the quality of your food up.

 Shop the sales. Whole Foods has great sales every week, and a new round of sales starts every Wednesday. You can view the discount sheet by googling your local store and pressing “Download Flyer” on the right side of your screen. Literally, I plan my meals by what’s on sale at Whole Foods that week, it saves me around $10.00 on my grocery bill. This week I got 6 huge hamburger buns for $2.00, ground turkey for 2.99 pound, 34-oz Mountain Valley Sparkling Water for $1.50, bottles of lemonade for $1.00, and So Delicious ice-cream bon-bons for $2.50. On the weekend the sales get even better! Whole Foods does weekend only sales too. So, you get the original sales plus the weekend sales.

Use Whole Foods coupons. Every month Whole Foods prints out coupon books with great deals. The coupons are good for two month so always grab extra books so you get double the amount of usable vouchers. This month’s book contains a coupon for $1.00 off of their in-house bakery Ciabatta, which makes the loaf $2.00. You can ‘t get Wonder Bread for that price!

Buy Whole Food’s Brand. Whole Food’s Brand is AWESOME! The quality of their house brand coupled with the price make this a win win situation for a shopper. Their artisan line of Italian pastas are beautiful and only $2.19 a box and the regular type of pasta is around $1.00, the ice cream tastes like a creamy dream and it only cost $5.00 a quart, the eggs are always fresh and are $2.69 a dozen. I could go on and on about the rocking prices.

Buy from the bulk section. Buying bulk can save you up to 60% on your grocery bill. You save money because you are not paying extra for the packaging of the product. Plus, you only buy what you need so you reduce your food waste.

See, Whole Foods isn’t expensive you just have to know how to shop there.

Bananas

One Comment

  1. Only wanna comment that you have a very decent internet site , I love the design and style it actually stands out.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *